Wybór odpowiedniego dachu

WYBÓR DACHU

Wybór pokrycia dachowego jest sprawą istotną, dach ma służyć nam wiele lat i spełniać wszystkie założenia, jakimi kierowaliśmy się dokonując wyboru. Nie bez znaczenia jest także koszt. Budowa, bądź wymiana dachu to poważny wydatek i warto, by zakończona inwestycja spełniała wszystkie nasze oczekiwania. Należy również wybrać, co jest priorytetem: względy estetyczne, trwałość czy może łatwe utrzymanie. Najlepszym doradcą w zakresie właściwości poszczególnych materiałów wykorzystywanych do wykonania dachu będzie doświadczony dekarz.
Wiele osób ceni sobie wrażenie estetyczne, dlatego chcą by dach był jak najładniejszy, ale o jego urodzie stanowi nie tylko sam użyty materiał, ale także to jak się komponuje z otoczeniem. Zatem warto rozejrzeć się po okolicy i skonsultować z nadzorem budowlanym. Jeśli nie ma żadnych ograniczeń formalnych, możesz sam zdecydować, czy twój dom ma współgrać i komponować się z otoczeniem, czy też wręcz przeciwnie, chcesz by wyróżniał się oryginalnym projektem, nietypowym kolorem, albo ciekawą linią profilu. W każdym z tych przypadków podstawą jest dobry projekt.
Kiedy już zdecydujesz jak ma wyglądać bryła domu, postaraj się, by pasował do niej dach. Obecnie projektanci prześcigają się w nowoczesnych rozwiązaniach, ale może ty akurat jesteś tradycjonalistą? Jeśli tak, uwzględnij ten fakt i poproś doświadczonego fachowca o dobór odpowiedniego dachu, tak by jego kształt i barwa współgrały z całością projektu.
Nie bez znaczenia jest również czas jaki trzeba poświęcić na konserwację dachu. Najmniej kłopotliwym rodzajem pokrycia dachowego jest blachodachówka. Odporna jest na zabrudzenia i wpływ szkodliwych warunków atmosferycznych i łatwo się ją myje. Stal używana do wykonywania blachodachówki cechuje lekkość i trwałość, zatem jest idealnym materiałem do krycia dachów. W przypadku wymiany dachu bez rozbierania całości podkonstrukcji, nie zachodzi konieczność szczegółowego sprawdzania nośności konstrukcji, właśnie ze względu na lekkość materiału.
Kolejnym zagadnieniem wartym uwzględnienia przy podejmowaniu decyzji o rodzaju dachu są jego właściwości akustyczne. Co prawda całkowitej dźwiękoszczelności nie zapewnia żaden rodzaj pokrycia dachowego, są jednak materiały znacznie poprawiające komfort akustyczny w domu nimi pokrytym. Ich jakość związana jest bezpośrednio z grubością izolacji i rodzajem materiału. Najlepsze materiały ograniczają poziom hałasu już do 6 decybeli, co wielokrotnie zmierzono i potwierdzono. By uzyskać taki efekt, najlepiej jest zastosować do krycia dachu blachy od spodu pokrytej specjalistyczną, wygłuszającą włókniną.

Na wybór materiałów wpływ i to bardzo istotny, ma również kąt nachylenia dachu. Blachodachówka jest materiałem niezwykle uniwersalnym, ale istnieją pewne ograniczenia w jej stosowaniu, mianowicie wykluczona jest w przypadku dachów całkowicie płaskich oraz takich o niewielkim nachyleniu. Choć woda opadowa doskonale spływa po stalowym pokryciu, a dodatkowo pozbywanie się wody ułatwia odpowiedni projekt dachu, to w przypadku dachów o bardzo małym kącie nachylenia jest to znacznie utrudnione, a w przypadku dachów płaskich wręcz niemożliwe, dlatego naszym klientom odradzamy takie rozwiązania, jeśli nie planują budowy dachu spadzistego. Tak więc rodzaj pokrycia dachowego musi być dopasowany do stopnia jego pochylenia. Doświadczony dekarz bez trudu wybierze odpowiedni materiał i dostosuje rodzaj konstrukcji do spadku dachu.
Przed przystąpieniem do realizacji inwestycji zapewne wielokrotnie zastanawiali się Państwo jaki może być koszt dachu i jak długa będzie gwarancja? Wyjaśniamy zatem od jakich czynników są uzależnione te wielkości.
Dachy różnią się powłoką, kształtem, kolorem, a nawet rodzajem gwarancji. Wybierając najwyższą jakość i dach optymalnie przystosowany do państwa wymagań otrzymacie produkt doskonałej jakości, z którym w przyszłości nie powinno być żadnych problemów, a co za tym idzie nie będzie generował dodatkowych, nieprzewidzianych kosztów.

Kolejnym czynnikiem mającym wpływ na ostateczny koszt dachu jest liczba elementów dodatkowych. Zależy ona zazwyczaj od wielkości dachu, jego koncepcji, czyli skosów, powierzchni całkowitej dachu i kilku innych czynników, czasem nawet regulacji formalno-prawnych. Akcesoria wpływające na cenę dachu to wielokrotnie już wspominane elementy bezpieczeństwa, czyli ławy kominiarskie, drabiny, a także elementy systemu rynnowego i bariery śnieżne, oraz inne obróbki blacharskie.
Montaż elementem wpływającym na koszt dachu - nawet w przypadku niewielkich dachów, koszt montażu może być istotną pozycją na liście czynników wpływających na ostateczną cenę dachu. Dzieje się tak dlatego, że mimo niewielkiej ilości zużytych materiałów czasami montaż jest czasochłonny, wymaga od dekarzy dużego doświadczenia i specjalnych umiejętności. Koszty robocizny przekładają się więc na cenę dachu. Warto zatem zwrócić uwagę na kolejny aspekt wpływający na przewagę dachów stalowych, montuje się je znacznie szybciej niż dachy wykonane w technologii tradycyjnej. Ta sama powierzchnie dachu będzie o wiele szybciej pokryta blachą niż dachówką ceramiczną.
Następnym czynnikiem, który rzutuje na koszt dachu jest jego kształt i rodzaj konstrukcji. Wymiana dachu czasami wiąże się niestety z koniecznością wymiany całej konstrukcji, na której ma opierać się nowe pokrycie dachowe. Dodatkowo należy uwzględnić, że domy, w których poddasza mają okna wykuszowe, a poza tym jest kilka kominów, będą wymagały więcej pracy podczas wymiany dachów. Prace utrudnione są także, gdy dach jest stromy, duży stopień nachylenia wymaga większej ostrożności.
Jeśli rozważasz montaż wykonany we własnym zakresie, weź pod uwagę, że choć będzie to rozwiązanie zdecydowanie tańsze, zwiększa się ryzyko usterek. Prawidłowe położenie dachu może być prawdziwym wyzwaniem. Zastanów się czy warto podejmować takie ryzyko. Doświadczona ekipa zamontuje dach szybko i sprawnie. Dekarze zatrudnieni w specjalistycznej firmie montującej Twój dach powinni mieć wieloletnie doświadczenie, nawet w wykonywaniu inwestycji nietypowych, wymagających dużego skupienia i pomysłowości. Ponadto dobrze jest, gdy firma dysponuje wszystkimi niezbędnymi narzędziami, a swoich pracowników ubezpiecza na okoliczność wypadków w pracy. Dekarz powinien udzielić gwarancji na pracę, którą wykona.
W ofercie większości firm znajdują się systemy dachowe umożliwiające klientom samodzielny montaż. Tylko od Ciebie zależy co wybierzesz, ale w celu ułatwienia sobie decyzji, zwróć się do doświadczonego dekarza, dysponującego odpowiednią wiedzą.
Na co zwrócić uwagę dokonując wyboru materiałów? Przede wszystkim dokładnie je porównaj, najlepiej kieruj się wskazówkami specjalisty, ale też zdrowym rozsądkiem. Uwzględnij właściwości i przeznaczenie poszczególnych materiałów i rozważ kwestie takie jak koszt całkowity, gwarancja zarówno sprzedawcy jak i dekarza montującego powłokę dachową. Nie zapomnij, że na koszt dachu wpływ ma także późniejsza jego eksploatacja, zatem uwzględnij wydatki długookresowe, mogące pojawić się w toku eksploatacji dachu.