JAK PRZYSTĄPIĆ DO ZAKUPU DACHU?

Decydując się na wymianę dachu masz kilka możliwości.

Po pierwsze zakup gotowego pakietu, który obejmuje blachodachówkę i wszystkie pozostałe elementy niezbędne do wykonania trwałego i estetycznego dachu, czyli:

  • obróbki blacharskie
  • uszczelnienia
  • przejścia dachowe
  • śruby i inne elementy mocujące
  • elementy bezpieczeństwa (ławy kominiarskie, drabiny, zabezpieczenia przed śniegiem)
  • elementy składające się na system rynnowy.

Druga opcja to zakup wybranych elementów konstrukcji dachowej i skomponowanie indywidualnego zestawu, optymalnego pod względem spełniania oczekiwań klienta i wymogów technicznych.

Nasi doświadczeni pracownicy są w stanie doradzić już na etapie powstawania projektu dachu. Chętnie udzielą porad zarówno telefonicznie, jak i osobiście.

Zakup dachu obejmuje kilka etapów:

  • planowanie inwestycji,
  • zawarcie umowy z firmą dekarską i zamówienie dachu,
  • montaż i prace końcowe.

Planowanie inwestycji

Jeśli jesteś w trakcie budowy domu możesz samodzielnie zdecydować jakich materiałów użyć, by pokrycie dachowe odpowiadało twoim wymogom i potrzebom. Określ swoje oczekiwania już na etapie powstawania indywidualnego albo wyboru gotowego projektu. Przemyśl nie tylko wybór materiałów służących do pokrycia dachu, ale także akcesoriów takich jak systemy rynnowe i elementy bezpieczeństwa, do których należą ławy kominiarskie, drabinki, zabezpieczenia przed śniegiem.
Jeśli jeszcze nie podpisałeś umowy z firmą, która będzie wykonywała dach uzgodnij wykonanie w ramach robót podstawowych także zamontowanie wspomnianych wyżej akcesoriów i elementów.

Zawarcie umowy

Wymiana dachu to poważna inwestycja, zatem decyzja ta nie należy do łatwych. Podstawą jest dobry plan, czyli przemyślenie inwestycji i wybór materiałów zgodnych z twoimi wymaganiami i potrzebami, a także gustem i możliwościami finansowymi.
Kiedy już wiesz jaką kwotę możesz przeznaczyć na wymianę dachu i czego oczekujesz po nowej konstrukcji, udaj się do fachowca, który zapozna Cię z danymi technicznymi i dobierze optymalne materiały, o odpowiednich parametrach, dopasowane do określonych przez Ciebie wymogów. Musisz wiedzieć na czym zależy Ci najbardziej, na atrakcyjnym wyglądzie dachu, jego bezproblemowej eksploatacji, trwałości, czy może oryginalności? Często wszystkie te wymogi można połączyć, choć wiąże się to z wyższym kosztem. Profesjonalista zadba o najwyższy standard i jednocześnie tak dobierze materiały, by zamknąć się w budżecie, którym dysponujesz.
Jeśli już wiesz czego oczekujesz od dachu pod względem technicznym, zastanów się jaka kolorystyka ci odpowiada. Warto sprawdzić, czy w twojej okolicy pod tym względem nie obowiązują obostrzenia formalne. Jak to zrobić już opisywaliśmy, najprościej zlecić to projektantowi dachu, albo zwrócić się do inspektoratu nadzoru budowlanego. W naszej ofercie znajdziesz bogatą paletę odcieni blach. Jednocześnie przy każdym produkcie podane są informacje o gwarancji jaka go obejmuje, a także o dostępnych wariantach kolorystycznych.
Poproś o dokładną wycenę projektu i zwróć uwagę które pozycje są najbardziej kosztochłonne. Być może nieznacznie modyfikując wstępne założenia osiągniesz duże oszczędności? Zanim zdecydujesz się na zakup, pozwól, że pracownicy wykonają dla Ciebie taką analizę kosztów. Dane które musisz podać to wielkość dachu (powierzchnia), kąt nachylenia i twoje główne wymogi odnośnie materiałów. Do oszacowania kosztu dachu szczególnie przydatne mogą okazać się szczegółowe wymiary dachu i plany albo rysunki techniczne.

Jeśli tylko odnawiasz dach w budynku już istniejącym, masz nieco mniejsze pole do manewru, ale i w takim przypadku jesteśmy w stanie zagwarantować Ci pełną satysfakcję z zakupionego u nas dachu. Chętnie też podpowiemy Ci na co zwrócić uwagę wybierając dobrego dekarza. Jeśli powierzysz montaż dachu renomowanej firmie i podpiszesz stosowną umowę, nie będziesz musiał martwić się o terminowość prac. Wymiana dachu przebiegać będzie w sposób profesjonalny, zgodnie z harmonogramem i sprawnie, a do tego dach objęty będzie korzystnym system gwarancji.
W tym momencie jesteś gotowy, aby zamówić dach. Bardzo chętnie będziemy towarzyszyć Ci i służyć poradą na każdym etapie.

Montowanie dachu

Podobnie jak koszt niezbędnych materiałów, także i czas potrzebny na ich montaż uzależniony jest od gabarytów dachu oraz jego kształtu. Nie bez znaczenia jest także stan podkonstrukcji. Gdyby okazało się, że jest w złym stanie i należy ją wymieniać, czas realizacji projektu może ulec znacznemu wydłużeniu. Stopień skomplikowania i czasochłonności zależny jest także od liczby okien na poddaszu, kominów, linii łamanych w profilu dachu. Jednakże możemy określić, że przeciętny, nieskomplikowany stalowy dach można zamontować w przeciągu jednego tygodnia. Prace przy montowaniu bardziej skomplikowanego dachu zajmują około dwóch tygodni.
Sam montaż składa się z kilku etapów. Ich liczba zależy od tego, czy dach powstaje na nowo budowanym domu, czy jest wymieniany na budynku już istniejącym.
W przypadku wymiany dachu pierwszy z nich to usunięcie poprzedniego dachu. Następnie należy ocenić stan konstrukcji i dokonać niezbędnych renowacji. Jeśli konstrukcja wsporna jest w złym stanie technicznym, konieczna może okazać się jej całkowita wymiana. Następnie przechodzimy do prac zasadniczych, czyli do montażu blachodachówki wraz z niezbędnym osprzętem, takim jak obróbki blacharskie, uszczelki i przejścia. Na tym etapie wstawiane są również okna dachowe. Do prac końcowych zaliczyć można instalację systemu rynnowego i elementów bezpieczeństwa dachowego, czyli wspominanych już wielokrotnie osłon przeciwśniegowych, drabinek i ław kominiarskich. Ostatnim etapem jest oczyszczenie gotowego dachu i oddanie go do użytku.
Nigdy nie bagatelizuj zasad bezpieczeństwa. Zatrudniając sprawdzoną firmę możesz mieć pewność, że bezpieczeństwo będzie dla niej bardzo istotne. Warto przykładać dużą wagę, by na placu budowy panował porządek i przestrzegane były zasady BHP. Jeśli wybierzesz któryś z elementów do samodzielnego montażu, np. system rynnowy, elementy bezpieczeństwa dachowego czy blachę trapezową, również zwróć uwagę na sposób montażu, unikaj groźnych w skutkach wypadków przy pracy. Najlepszym sposobem jest rozwaga i stosowanie odpowiednich zabezpieczeń.
Pamiętaj także o bezpieczeństwie dzieci, które będą przebywały w okolicy domu. Dla ich bezpieczeństwa i własnego komfortu psychicznego zaraz po zakończeniu prac usuń z terenu budowy przedmioty mogące zainteresować dzieci, takie jak opiłki stalowe, fragmenty blach i rur, czy inne przedmioty nie wykorzystane podczas budowy. Wszelkie odpady i skrawki metalu mogą być przyczyną groźnego wypadku z udziałem dzieci i stwarzają realne zagrożenie, jeśli są składowane w pobliżu domu, bez odpowiednich zabezpieczeń.